Feng Shui projekt lesní školky – Bezinka

Bezinka

Během mé Feng Shui praxe mi prošla přes ruce asi stovka projektů, ale žádný nebyl tak výjimečný, jako projekt na lesní školce Bezinka v Palkovicích. Možná proto, že samotná myšlenka lesní školky a ,,To“ co bude přinášet naším dětem, je už dokonalé i bez zásahu Feng Shui. Každopádně práce na tomto projektu mi přinesla spoustu zábavy i zkušeností s netradiční stavbou a rozmístěním interiérových a exteriérových prvků pro život dětí a jejich rozvoje.

Galérie počátečního stavu a prvních pracífoto

Náhled na Feng Shui projekt

makro analýza

Pro nezasvěcené:                                                           Bezinka se nachází v  krásnem prostředí Moravských Beskyd v obci Palkovice, 10 km od Frýdku-Místku. Její poloha je chráněna z jedné strany Palkovickými Hůrkami 600m.n.m. a z druhé strany přehradou Olešná o rozloze 88 ha. Což skutečně vystihuje a podporuje záměr školky na ,, Lesní“ školka.

 

 

architekt-foto1Pojďme se spolu podívat na náhled Feng Shui analýzy. V první řadě je důležité si uvědomit, že v prostoru – interiérovém prostoru jako je Jurta v zhledem k omezeným dispozičním možnostem budou po zaběhnutí se,  praktické prvky nadřazené do max.možné míry prvkům Feng Shui.

Z toho mála , co je ale možné zachovat, je ,,toto“ umístěné pevně, až pokaď nedojde k obnově celé stavby.  Mluvím teď o dvou základních pilířích ze tři, které se ve Feng Shui tradují a to ,,vstup“ a zdroj ,,ohně“ sporák, u kterých bylo umístění pracně vypočítáváno a nakonec i fyzicky v terénu vytyčeno.

jurta - tvář (Facing)Jurta a její tvář:                                                          Každý dům má svou tvář, v přeneseném smyslu slova .        Tvář – obličej, je část domu, přes kterou dům nabírá nejvíce energie. Definuje tzv. čelní palác, místo/oblast které patří maximální, Yangové – aktivní energii, nebo také můžeme mluvit o vodním drakovi, nebo o přicházejícím drakovi Xiang Xing. Tvář se dá určit na základě různých indicií, kde vstupní dveře nemusejí nutně hovořit o konečném určení.

FacingTohle ale není náš případ, nakolik je architektura stavby ohraničena na jeden vstup energie a to samotné dveře. Na základě požadavků možné orientace vstupu a přepočtu důležitých energetických hodnot s přihlížením na přirozený exteriér, se tvář domu nasměrovala na 3/3 Jihu.

 

 

Vstup

Vstup – Brána ,,Qi“(energie):                                   Lokace vstupu je teda ve zmíněné 3. třetině Jihu. Táto část třetiny je v linii takzvané nebeské stonky, což přináší energii, která je z dlouhodobého – časového hlediska stabilnější a tudíž není pod konrolou výrazných / negativních ročních vlivů.

Při podrobnějším přepočtu energetických vlivů, které se v Jurtě ukotví (při narození stavby), se nám v tomto případě vyčlení pro nás jedna velmi důležitá oblast, ve  které se budou nacházet velmi důležité a silně pozitivní energetiky, nebo také ,,Hvězdy“ . Oblast nazveme ,,palácem“ a vstuphvězdy ,,prominentními“.  Tyto se starají o všeobecné vyvážení Yinu a Yangu v prostoru a tím i o velké neutralizování všech možných škodlivých vlivů. Pro využití potenciálu, který nám zde vzniká je ale nutno tento dostatečně aktivovat. Z hlediska umístění stavby na pozemku a jejímu architektonickému typu, však získáváme skvělou možnost aktivátorů, které nám vznikají na základě přirozeného Exteriéru i Interiéru.  Yinovou – stabilní složkou je vytvořený kopec/val, který vznikl díky stavbě sousedícího domu (sopka :)) a Yangovou – aktivní složkou je samotný,,vstup“. Tuhle složku ještě navíc podpoříme umístěním požadovaných prvků Školky, například ohništěm v exteriéru. Vchod v roce 2014 navíc podporuje další skvělou – roční energii. Skvělý začátek, růst v povědomí a dobré jméno Školky ještě porostou :).

 

II. a III. pilíř                                                                                                                           Druhý zmíněný pilíř ,,zdroj Ohně“ – sporák, je záměrně umístěn tak, aby také svojí činnosti aktivoval v prostoru žádoucí energii.  Vše, ale také musí korespondovat i s praktickou častí a například při III.pilíří čili ,,postelích “ to platí dvojnásob. Rozloha plánovaného pódia, potřebná pro kapacitu lůžek, je poměrně velká vzhledem k rozměrům Jurty, ať už jsme nad touto skutečností hloubali ze všech možných směrů.  Návrh pódia je skvělý nápad od řídicí složky Školky a jeho využití zdaleka nekončí spaním naších nejmenších. Pódium je zvýrazněno hnědým půlobloukem v horní části Jurty.

Z hlediska ročních vlivů, nebo trvalých méně žádoucích interakcí prostoru, budeme zlehka umísťovat nápravní prvky v interiéru nebo v exteriéru Školky.

FSA1

Záhrada:

Práce na záhradě, exteriéru Školky je zábavná, tvořívá, scela samostatná a přece úzce přepojena s interiérem. Přirozené, nebo doplněné prvky mají za úkol vytvořit prostředí zajišťující zábavnou, vzdělávací, tvořivou i oddychovou část pro všechny plánované aktivity Školky.

Exteriér Bezinka

 Zvětšenou verzi si můžete prohlédnout zde.

Neodmyslitelnou součástí zahrady jsou rostliny všeho druhu. Při jejích umísťování, se také dbalo na informace z pohledu Feng Shui. I zde je samozřejmostí praktická volba. Některé z požadovaných rostlin naleznete v tabulce s možným bližším popisem: zde

 

Tak, jak jsem již popisoval, práce na tomto projektu byla a stále  je zábavnou a i když Školka nabízí aktivity i pro dospělé s dětmi, trochu je mi líto, že si tuhle skvělou dětskou atrakci  již nemohu prožít z pohledu dítěte. 🙂

Těším se na setkání s váma, v Lesní dětské školce ,,Bezinka“

Bezinka

Bezinka

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=gtGxaC6Iejc&feature=youtu.be

 

 

Peter Fridrich, 29.Ledna 2014

Fridrich Peter