Kapka učení 7: Architektura – neviditelné Feng Shui

Často se stává, když někdo slyší, že daný dům je postaven na základě principů Feng Shui, jak říká – Oooo to musí být určitě krásné a musíte se tam cítit skvěle.

Pocit skvělosti a designová krása, ale nemá v základu nic společného s Feng Shui jako takovým.

Tento názor je společnosti vštěpen marketingem moderních Feng Shui knížek. Je samozřejmé, že se chceme v našemdomě cítit dobře, stabilně, útulně, chceme aby vše bylo krásné.  Všude chceme mít pořádek a prostor na vše.. Toto ale ještě nic nehovoří o Feng Shui a už vůbec ne o tom, zda  Feng Shui  také funguje a projevuje se.

511443-original1-9ksft

 

Feng Shui není o designu a přehnaných oblých  tvarech. Pokud se Vám  něco takového líbí je to samozřejmě v pořádku.  Skutečné Feng Shui spočívá v alchymii různých vnímatelných i nevnímatelných vlivů. Feng Shui by nemělo být viditelné, určitě nechcete  aby Váš dům  vypadal jako  velkosklad s čínskými symboly, či designové studio, nebo sloučenina něčeho…

12541025_10153882727164168_7582698560953546049_n

 

V předešlých článcích jsme již zmínili  vliv exteriéru, astrologie, praktického záměru člověka. Toto všechno se dá na 90% zachytit praktickou, reálnou architekturou. Zbylých 10%, pokud máme to štěstí, zahradní architekturou.

Feng Shui není vidět, ale i přesto  pracuje. Váš přítel, kterému řeknete, že máte dům upravený v duchu  Feng Shui, by na první pohled neměl nic poznat. Všechno je vypočítané, zohledněné přesně na míru pro konkrétní obyvatel.  Dům má na pozemku své pevné místo, je natočen do maximálně potřebné, z hlediska norem  i možné míry, místnosti mají svou pozici, architekt udělal svou kvalitní práci, stavební úřad projekt schválil, Feng Shui je hotové.

Na první pohled nic výjimečného, nic extravagantního, nebo něco přehnaného až nevkusného…

Barvy,  obklady  v koupelně, oblé stoly, nebo rohy domu, to vše je již mimo Feng Shui. Jenom dáváme pozor na přílišné extrémy daných zásahů.

Dům

 

Feng Shui bazíruje samozřejmě i na praktičnosti a logice, bez toho to nejde.  Samotné studium Feng Shui je ve skutečnosti  hodně technické, reálné, pragmatické. Takže pánové, odborníci, kutilové, architekti, projektanti, je to i pro nás. Feng Shui knihy posouvají toto  učení  do esoterických rovin a tím je bohužel vnímáno  pouze  jako zábava převážně  pro ženy.  Tento přístup  je ale hodně vzdálen od skutečnosti.  Vždyť ve staré Číně byli mistři Feng Shui výhradně muži.  Dnes, kdy se stírají rozdíly mezi mužem a ženou, je toto učení přístupné všem, bez rozdílu.

ženy a muži

 

 

napsal:Fridrich Peter