Pozor na zvláštní tvary

Tento článek vznikl inspiraci, mnoha zajímavých fotek interiéru i exteriéru. Podívejme se na některé z nich a zkusme je popsat z pohledu Feng Shui.

Nejdříve ozřejmím důležitou věc. Feng Shui nemá rádo extrémy! Nemusíte vše vyházet z domu po přečtení jedné knížky, ani necpěte Feng Shui symboly a odkazy všude kde vás napadne. To že máte ve sterilní kuchyni nalepený znak Yin Yang ještě neříká o automaticky vhodném Feng Shui a naopak prostor který může vypadat na první pohled chaoticky může mít daleko více energie a podpory ve Feng Shui. Tak jak jsem již kdysi zmínil – Feng Shui je o interakci a tak některé věci mohou být tak dobré jako i zlé. Vše pozorujme s citem.

Teď se ale podívejme na pár extrému, které jsou naozaj mimo koncept a mohou tak přidávat více problému do prostoru.

Všude samé pruhy

Geometrie je ve Feng Shui hodně důležitá a tuto oblast mám moc rád. Budu zde užívat názvu ,,Vektor“ jako určitý popis linií čehokoliv co směřuje odněkud – někam.

Úkolem vektoru je buď něco zpomalit ale ne za-stagnovat, anebo zrychlit ale ne rozbít prostor.

Zde měl zřejmě návrhář potřebu zvýraznit krásu dřeva. Áno dřevo je velice příjemný, hezký a přirozený materiál. Pozor ale na konečný výjev. Silné dlouhé pruhy zde mohou zbytečně protahovat již tak dlouhou chodbu a nevhodně tím zrychlovat tok energie. Samozřejmě že v tomto případě, nemůžeme prostor zhodnotit dostatečně korektně, nakolik jej nevidíme celý. Vektor zde vede a zrychluje energií, pokud se ale táto má kde následně rozprostřít je to v pořádku. Nebuďme příliš radikální jenom z fotky. Vždy je nutno hledat důvody a vhodnost použití. Pokud se ale tedy takováto věc jeví jako zjevně nevhodná, pracujeme geometricky a děláme proti pohyby, zastávky, zpomalovače…

Větší strach mám zde ale ze schodiště. V New Age Feng Shui Amerických titulů, by jste se dočetli že takový typ (design) schodů může způsobovat úrazy. Vnímáte to? Je to něco rychlé na něčem co má být spíše stabilní. V žádném případě nechceme narušovat lidské smysly. Takže v tomto případě je to naozaj přehnané.

Podívejme se na další problémový tok, teď z exteriéru:

Zrychlené schodiště

Takže pokud jste nespadli z prvních schodů, zde se vám to jistě podaří. Myšlenka je dobrá, pomoct zřejmě vozíčkářům, maminkám s kočárky, cyklistům… Pro nepozorné a unáhlené chodce jsou ale tyto schody naprosto nepoužitelné. S každým dalším krokem padáte do prázdna, pokud nejdete jenom po nejširší straně. Takhle mohou časem vznikat prakticky nepoužívané oblasti, které na sebe nabaluji výrazný objem stagnace. Vše pak může mít vliv na další objekty a prostory.

Pro-dimenzovaná kuchyň:

Na jako poslední se podívejme na tento návrh. Je naozaj důležité si již uvědomit, že Feng Shui neznamená oblé rohy a linie, není to o předimenzovaní a přehnaném zvýraznění, ani o Yin Yangu nalepeném na zdi.

Myšlenka tohoto návrhu byla zjevně o měkkosti, jemnosti, plynulosti potažmo však Feng Shui. Nepřehánějme to a nepřestávejme myslet. Pokud se vám z tohoto prostoru točí hlava, vnímáme to stejně. O kuchyni taky můžeme mluvit jako o další místnosti zdraví. Je to z toho titulu že zde provádíme alchymií vaření. Prostor má vliv tak na nás jako i na celkovou energií která se pak mícha do jídla. Proto i ty informace kolem sporáku, ostrůvků atď… Ale tenhle design je již moc přecpaný. Chtělo by to ubrat alespoň polovinu prvků a pak by to bylo OK.

Pokud máte k dané tématice otázky, nebo máte další zajímavé fotografie, budu rád když se o ně se mnou podělíte. 🙂

V Září 2020 začíná Nová Velká škola Feng Shui. Zde si probereme i tyto zajímavosti, ale hlavně se naučíme popsat a pochopit proč je něco spíše horší a něco zase spíše lepší .

Těším se na setkání s vámi.

Fridrich Peter