Kapka učení 11: záměr nebo náhoda?

Feng Shui může mít mnoho krát velmi náhodní projev. V dnešní kapce se podíváme na dva příklady z oblasti vnímatelné – viditelné formy.

 

 

 

,,Strom“

Strom na obrázku 1., by za normálních okolností, působil jako stagnující prvek. Něco co je příliš blízko hlavního vstupu.  Běžně bychom ho chtěli minimálně upravit, ořezat, zmenšit objem koruny, hlavně ze strany vstupu.  Tohle je pohled zvenčí dnu.

1

obr.1

Teď se ale podíváme zevnitř ven.

Na obrázku 2., vidíme přicházející cestu, rozdělující se do Y. Hlavní nosní Qi, která je podtržená i sklonem cesty, směřuje přímo na protilehlý dům a hlavní vstup. Něco takového jde velmi těžko vyvážit.  V tomto případě je zde ale nápomocen náš strom, při vstupe.  Takže to, co by jinak přestavovalo stagnaci, je pro nás paradoxně ochranou.

2

obr.2

 

,,Voda“

Na obrázku 3., máme další zajímavost. Podívejte se na pozici fontány. Fontána zde představuje důležitý energetický prvek. Stává se výrazným referenčním bodem, který určitě nezanedbáváme při vyhodnocovaní Feng Shui. Voda vždy představovala ve Feng Shui buďto ochranu, nebo výrazný aktivátor. Tělo fontány je tvořeno mohutným balvanem, mírně zasazeným pod úroveň země. Je to Yin v spojení s Yangem. Velmi hezké provedení.

3

obr.3

Co je ale důležité je její pozice. Na Západě bývávalo po většině zvykem, umísťovat takové hle výrazné prvky, souměrně s budovou, spíše na střed budovy, často v jedné linii s hlavním vstupem. V tomto případě se ale architekt rozhodl jinak a udělal velmi dobře. Vzdálenost fontány od budovy není moc velká, cca 2 metry. Pokud by byla fontána v přesné linii se vstupem, vytvářela by blokaci pro přicházející energií. Další možností by bylo, posunutí fontány co nejdále od vstupu. Samotné posunutí od středové linie budovy, působí dynamičtěji a v tomto případě i esteticky.

4

obr.4

 

V další kapce se podíváme na neviditelné vlivy této fontány a posoudíme, případně navrhneme její pozici z pohledu některých prostorových propočtů.

Ve Feng Shui máme mnoho paradoxů. Je velice důležité dívat se na věc z vícero pohledů, vnímat a přemýšlet nad vhodnosti jakéhokoliv prvku a správně pochopit jeho účel. Pak i zdánlivě negativní věc, může být pro nás pomocí.

 

 

Další informace i ohledně této kapky učení si probereme na v novem ročníku školy Feng Shui,  již v Říjnu 🙂

Nový ročník školy Feng Shui a Čínské Astrologie – Říjen 2017 : Praha, Brno, Ostrava