Doplňky ve Feng Shui
Jak nahlížet na doplňky ve Feng Shui, co vybírat a jak je použít?
Mnoho zájemců o úpravu svého domova dle principů Feng Shui, se trápí otázkou jak naložit s různými doplňky a co to vlastně znamená. Na začátek si zopakujme důležitou informací, která platí pořád a tudíž, že použití doplňků je druhořadá záležitost v praxi Feng Shui a neměli bychom ji vnímat jako základ, nebo něco nadřazeného.
Pokud tedy budeme pracovat s doplňky, to nejdůležitější na nich je materiál ze kterého jsou vyrobeny. Tento by měl být jasný a čistý. To znamená že oheň je oheň, voda – vodou, zem – zemí, kov je kovem a dřevo – dřevem. Není to barva, umělá hmota namalovaná zlatou barvou, uměla rostlina atď.
Krátké video k problematice, můžete zhlédnout ZDE.
Doplněk, vždy umísťujeme s jistým záměrem. Záměr určí Feng Shui konzultant a tudíž něco vyvažujeme, oslabujeme, podporujeme, kontrolujeme, aktivujeme… K tomu je důležitá velikost – proporce a kvalita daného doplňku. Doplňky můžeme umísťovat buď to dlouhodobě, ročně, měsíčně, nebo jen na pár dnů. Vše záleží od toho co sledujeme a čeho chceme docílit, tím také zvažujeme velikost daného doplňku.
Dřevo je specifické svým růstem, tvořivostí, schopnosti a touze po tvoření, plánování, pohybu, neústupnosti, tvrdohlavostí, odhodláním, přímostí, flexibilitě.
Umístěním Dřeva ve Feng Shui můžeme podpořit v konkrétním projevu jiné Dřevo, oslabit Vodu, kontrolovat Zemi, podpořit Oheň. Vše záleží od dané terapie.
Dřevěný doplněk je nejjednodušší. Je to projev živého dřeva – stromku, keře, květiny. Jsou odborníci, kteří vědí přiřadit rostlinám další prvky, polaritu a dalších x vlastností. Pro nás je v základu důležité aby to bylo živé dřevo. Dle rady Feng Shui konzultanta toto může být menší, větší, nebo seskupení vícero menších rostlin. Rostliny vybírejte prakticky, reálně a samozřejmě dle vlastního vkusu.
Pokud jste v situaci, že nemůžete použít živé dřevo, můžeme použít jiné doplňky, které již ale nemají danou sílu. Výmalba, obraz – zelená abstrakce, zelené doplňky, obrazy stromů. Toto je už spíše psychologická záležitost. V reální praxi jde o materiál. Něco můžete osahat a víte že je to dřevo. Můžete to rozřezat, rozdrtit, namočit do vody, nebo spálit, ale pořád tím funkčnost dřeva zůstává zachovaná. Toto je důležité!
Oheň je dítětem dřeva. Ohněm můžeme podpořit další oheň, nebo zemi. Oslabit dřevo a zničit kov.
Oheň pálí, to je jasné 🙂 a takový by měl být i jeho projev. Vyzařuje teplo, dává světlo. Oheň je projevem spontánnosti, volnosti, přitažlivosti, lehkosti, radosti, Duchovna, spirituálna. Oheň je vůdce, ukazuje cestu, naslouchá, radí a vede svou krásou, citem, empatií.
Oheň může mít různá provedení. Praktický oheň v naších obydlích je sporák, pec, kamna… Tyto pokud možno u výstavby, nebo rekonstrukce, mají vždy přesnou a účelovou pozici. Dalším prvkem ohně je jednoduchá svíčka, oheň aroma lampy. Dle doporučení používáme svíčky méně, nebo častěji, někdy i více svíček spolu. Vše zase záleží od účelu.
V případě že nemůžeme použít živý oheň, umísťujeme červenou barvu, praktické doplňky, designové doplňky – jehlany, pyramidy, špičaté tvary, samozřejmě s vědomím menší síly a více se snažíme aktivovat vnitřní oheň…
Zem je projevem stability, pevnosti, výživy, podpory, starostlivosti, zpomalení. Zemí podporujeme další Zem, nebo Kov. Kontrolujeme Vodu, nebo oslabujeme Oheň.
Zemité doplňky mohou mít různé tvary: Kámen jako taký, obklady, podlahy (obzvláště s barvou země), větší polodrahokamy, nebo shluk vícero menších. Keramika v různém provedení od soch po hliněné vázy, nádoby. Hlína, nebo kameny ve váze. Větší balvan bez nutnosti opracování… Specifickou zemí může být solní, nebo kamenná lampa na svícení. Toto vnímáme jako Yangovou – aktivní zem.
Na úrovni psychologie můžeme jako zemité umístit obrazy s projevem země, hlíny, pole, sběr. Abstrakce nebo výmalby ve všech odstínech žluté…
Kov je symbolem pro sílu, moc, autoritu, zákon, systém, pravidla, sběr, konzervování, utajení, hlídání, kontrolu, racionalizace, menší empatie, větší tvrdosti.
Kovem můžeme kontrolovat Dřevo, podpořit další Kov nebo Vodu, oslabit dřevo.
I zde můžeme vybírat na základě designu, vkusu, funkčnosti,nebo praktičnosti. Kov je pocitově těžký a chladivý. Takže všechny prvky z čistého kovu, nejlépe mosaz, bronz, měď, zlato, stříbro… Malůvka na kove nevadí, proto to může být mísa, socha, pohár, trofej, zvonkohra. Kov je energie vibrací a může mít i ochranný charakter. V praktickém projevu může mít kov účelovou formu i pozici jako například zábradlí na schodech.
Na úrovni symboliky Východu, máme množství doplňků a symbolu z kovu od různých draků, želv, pagod, dýní, zvonkoher, vybírejte ale jenom kvalitní prvky se znalosti jejích symboliky.
Barva kovu je šedá, bílá, stříbrná, měděná, zlatá…
Posledním doplňkem je voda. Element bez konkrétního tvaru. Voda může být tak hybatelem/aktivátorem, jako kontrolorem ve svém nehybném projevu. Když umísťujeme z pohledu Feng Shui vodu v interiéru, jde nám v prvním řadě o její schopnost přirozeného vypařování.
Voda je tichá, zvnitřněná ale i pohyblivá. Nese informace i energií. Má moudrost, zkušenosti a vědomosti.
Vodou oslabujeme Kov, podporujeme další Vodu a Dřevo, kontrolujeme Oheň.
Její projev může být často jenom umístění v míse, ve váze…, může být zahalená rostlinami, dekorativně doplněná o kameny, mušle, vodné rostliny. Používejte velké vázy, nejlépe ze skla, … Aktivní Yangová voda má většinou projev fontánky, nebo akvária. Její aktivní projev je nutno z konzultovat.
Na závěr pamatujte že malý doplněk nic nezmění, ale ani nic nepoškodí. Proto reagujte na všechny informace s klidem a změny dělejte promýšleně a opatrně. Velký a kvalitní doplněk přinese cítěnou změnu a podporu.
V dalších článcích pro vás připravím víc informací k barvám i k symbolice.
V případě jakýchkoli nejasností při výběru doplňku mi napište, pošlete fotku, nebo odkaz.
Těším se na spolupráci 🙂
Fridrich Peter
fridrich@fengshuiforlife.eu