Kapka učení 14: 5 elementů a Záměr architekta

Kov a Zem

Někdy je velice zajímavé pozorovat, jak záměr architekta, kopíruje myšlenku instituce, nebo ideu společnosti. Nejlépe to lze vnímat skrze pět živlů – Wu Xing.

Každý z 5 živlů, nese určité informace a ideu.

 

 

 Stavba na obrázku je škola. Celá stavba je nositelkou  dvou kvalit – elementů :  kovu a země.

Symbolem kovu je kruh, ovál, oblost. Je to energie koncentrace dovnitř, udržování, uchovávání. V tomto případě máme velké množství kruhových oken, oblouků…, které jsou součástí fasády. Kov je zde také podpořen barvou. Šedá barva je typicky kovová.

Dalším prvkem stavby je Zem. Zem je definována vším hranatým a pravidelným, proporčně vyváženým. Čtverec, kostka, kvádr…

Samotný půdorys, proporcionalita zdí a celé budovy, je výrazně zemitá. Tvar oken i jejich zvýraznění a nakonec žlutá barva fasády, to vše je definici země.

Kov hovoří o pravidlech, systému, struktuře, pevnosti i schopnosti koncentrace.

Zem je v každém ohledu stabilní, pevná a vyživující. Má na starost pravidelnost, ale zároveň pevnost ve výživě či tvorbě.

Jestli že jsou toto vlastnosti, které v nás může podpořit škola, je to velmi dobré spojení architektury a myšlenky školy.

Spojení Země a Kovu, je zde velmi silné. Zem vyživuje a podporuje Kov. Kov se rodí ze Země a Zem je jeho matkou. Pravidla a systém, stojí na pevných základech stability a výživy.

Vyvážená a laskavá Zem, zároveň ví kdy má kov nabádat k lehkosti, k volnosti a k narušení jeho vlastních pravidel. Kov tyto rady přijímá protože se cítí bezpečně. Přesně takto působí architektura na energetiku člověka.

Když pozoruji lidi – rodiče, děti, učitele, kteří vycházejí z této budovy, jsou šťastní, milí a veselí.

Každá budova přitahuje  a tvoří nové osudy a každý osud si přitáhne své Feng Shui.

 

 

sepsal: Fridrich Peter

 

Více i o této kapce učení si řekneme na škole Feng Shui již tento víkend v Brně a další víkend 28-29.10 v Ostravě 🙂

Nový ročník školy Feng Shui a Čínské Astrologie – Říjen 2017 : Praha, Brno, Ostrava